1960 Yılından Ses Kayıtları İçin Giriş Yapın
Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi... KANUNI SULTAN SULEYMAN

 

 

(---------  Bazı Aile Fertlerinin Adres ve telefonları ......

Hatıra Resimler

AILE DOSTLARIMIZ

Önemli Belgeler

Kekük 1

Kerkük 2

Kerkük ve Kale

Sakalı Şerif

Kuranı Kerim

Linkler

Bana Yazın

Kuranı Kerim
Okumak Ve dinlemek İçin

ISTANBUL

2008

 

KOPENHAK

KURANI KERIM

SESLİ TEFSİR

ŞEH RIZA

ŞİİR

 

 

AİLE  HAKKINDA

Aile soyadını büyük dedeleri Seyit Mehmet  Jabar'dan almışlardır, ve ALJabari ailesi diye adlandırırlar.
AİLEYE MAHSUS SOY ŞECERESİ (SOY AĞACI) AİLENİN HAZRETİ MUHAMMET (S.A) ULAŞTIĞINI GÖSTERİR .
ŞECERE ZAMANLA GÜNCELLEŞTİRİLMİŞ OLUP İLGİLİ MAKAMLAR TARAFINDAN TASDİK EDİLMİŞTİR.   
            
AİLE YÜZ YILLARDIR IRAK'IN KERKÜK ŞEHRİNDE, KALE SEMTİNİN DOĞU BÖLGESİNDE OLAN AĞALIK MAHALLESİNE YERLEŞMİŞTİR.
 
 HALEN AİLEYE MAHSUS  VE SEYİT NECİP ADIYLA ANILAN BİR TEKKE VEDE BİR KAÇ TENE EV BULUNMAKTADIR.
 
SEYİT MEHMET JABAR'A AİT VE KERKÜK İLİNİN DOĞU BÖLGESİNDE BULUNAN 40'IN ÜZERİNDE KÖY VE YİNE KALE SEMTİNİN DOĞU BÖLGESİNDE BULUINAN BİR ÇOK MÜLK ZAMANLA SEYİT NECİP TARAFINDAN DEVLET VAKFINA BIRAKILMIŞTIR.
 
CABARİ AİLESİ TÜRK SOYUNDAN GELMEKTELER,TÜRKMENCE ŞİVESİNİ KONUŞAN AİLE MENSUPLARI BULUNDUKLARI TÜM BÖLGELERDE VE SAHİP OLDUKLARI TÜM KÖYLERDE TÜRKMENCE ŞİYVESİYLE KONUŞURLAR, ANCAK BU GÜN IRAK'TA TÜRKMENLERİN BULUNDUKLARI DİĞER BÖLGELERDE OLDUĞU GİBİ VE ZAMANLA GÖÇ OLAYININ YAŞANMIŞ OLMASI NEDENİYLE BU AİLEYE MAHSUS TÜM KÖYLER EL DEĞİŞTİRMİŞTİR.
HALEN SEYİD CABARİ KÖYLERİNE BAŞKA MİLLETLERDEN İNSANLAR YERLEŞMİŞTİR AYNI SOY ADI (AL-JABARI) TAŞIYAN KÖY SAKİNLERİ BU AİLEYE MENSUP OLMADIKLARI GİBİ BİR ÇOĞU'DA TÜRKMEN ASILLI  DEĞİLDİR.  HALEN AİLYE MAHSUS VE BİR ÇOK  ESERLERDE ESKİ OSMANLI KİTABELERİNİN OLMASI BU AİLENİN TÜRK SOYLU OLDUĞUNU ADETA MÜHÜRLEMEKTEDİR.
AİLEDEN TANINMIŞ ŞAHSİYETLERDEN VE TÜRKMENLAR TARAFINDAN TÜRK MİLLİ MÜCADELESİYLE TANINAN ŞAHSİYETLERDEN OSMANLI ORDUSUNDA SUBAY OLAN SEYİT MEHMET CEVAT EFENDİ BİLİNMEKTEDİR AYRICA BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ OLARAK'TA TANINAN SYİT MEHMET URFİ BEYLERDE BU AİLEYE MENSUP ŞAHSİYETLEDEN BIRIDIR.
 
TEKKE, YILLARDAN BERİ VE BU GÜNE DEK AİLE FERTLERİ TARAFINDAN İDARE EDİLMEKTEDİR.
 
TEKKE AYRICANAKŞİBENDİ RİFAİİ TEKKESİ OLARAKTA TANINMAKTADIR ÇÜNKÜ BU AİLE RİFAİİ CAMAATİNİN TARİKATINA MENSUP OLMAKTALAR VE BÖYLE TANINMAKTALAR.
HAZRETİ MUHAMMET'İN(S.A) ŞERİF SAKALI BU AİLEYE YİNE  BABI ALİ TARAFINDAN FERMANLA  TEVDİ EDİLMİŞTİR,  AİLE BU MUKADDES EMANETİ ZAMAN ZAMAN CUMA NAMAZINDAN SONRA HALKA ZİYARETE AÇMAKTADIR.
 
AİLE NAKŞİBENDİ RİFAİİ TARİKATINA MENSUPTUR, GEÇMİŞTE TEKKE'YE  ZİYARET, ZİKİR, VE DİNİ VECİBELERİ YERİNE GETİRMEK İÇİN, ÜLKE İÇİNDEN VE DIŞINDAN GELEN BİR ÇOK ZİYARETÇİYİ AĞIRLAMIŞTIR. 
KERKÜK'TE BİR ÇOK AİLE  JABARİ AİLESİ İLE HİÇ BİR KAN BAĞI OLMADIĞI HALDE BU SOYADI TAŞIMAKTAN ONUR VE ŞEREF DUYMAKTADIR.
 
YİNE BU AİLENİN KÖYLERİNDE YAŞAYAN NÜFUS BU AİLEYE MENSUP OLMADIKLARI HALDE ARAPCA ADLANDIRILAN VE SEYİT MEHMET CABAR'DAN ALINAN İSİMLE YANİ AL-JABARİ OLARAK AYNI SOYADI TAŞIMAKTALAR.
 
BU SİTENİN AÇILMASINDAKİ AMAÇ DÜNYANIN HER TARAFINA DAĞILAN AİLE FERTLERİNİ BİR ARADA TOPLAMAK VE İLETİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAKTIR .
 
AILE MENSUPLARININ BANA GÖNDERECEKLERİ RESİM, BELGE, ELEKTRONİK ADRES, KENDİLERİ VE AİLELERİ HAKKINDAKİ BİLGİLERİ BU  SİTEDE YAYIMLAMAKTAN ONUR DUYACAĞIMI BİLDİRİR, AYRICA AİLE İLE İLGİLİ SON HABERLERİ BU SİTEDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ .

SAYGILARIMLA-HACI MEHMET SAİM SEYİD HASİP

Sayfalara Giriş için Resimlere Basın

 

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..\Mehmet Rauf\seyit_mehmet_rauf.htm

+